Aktualności

Wielopokoleniowa Wigilia Chałubińszczaków 2025 – Światło, które prowadzi…


blog img

Wielopokoleniowa Wigilia Chałubińszczaków 2025 – Światło, które prowadzi…

  • 2025-12-20 16:52

Grudniowe popołudnie 18 grudnia w IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu miało wyjątkowy charakter. Szkoła, która na co dzień tętni życiem, tego dnia wypełniła się ciszą, światłem i poczuciem wspólnoty. To czas, kiedy tradycja spotyka się z nowoczesnością, a kolejne pokolenia Chałubińszczaków – uczniowie, nauczyciele, absolwenci i emerytowani pracownicy – siadają przy jednym stole, by razem świętować Boże Narodzenie.
Spotkanie, które łączy pokolenia
Zanim rozpoczęło się wigilijne spotkanie, społeczność szkoły odwiedził Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marek Solarczyk. W ciepłych słowach skierowanych do wszystkich obecnych podkreślił znaczenie jedności i wzajemnej życzliwości, przekazując życzenia całej „rodzinie Chałubińszczaków”. Ten gest nadał wydarzeniu szczególną rangę i przypomniał, że Boże Narodzenie to przede wszystkim czas bliskości.
Montaż bożonarodzeniowy – „Światło wśród nocy”
Centralnym punktem spotkania był montaż bożonarodzeniowy przygotowany przez uczniów pod hasłem „Światło wśród nocy”. Nie był to zwykły występ – to artystyczna opowieść o nadziei, miłości i obecności drugiego człowieka. Już pierwsze słowa prologu, wypowiedziane przy dźwiękach „Cichej nocy”, wprowadziły uczestników w atmosferę refleksji:
„Jest taka noc w roku, kiedy ziemia zatrzymuje oddech, a człowiek wsłuchuje się w ciszę, bo w tej ciszy słychać serce Boga”.
Program został podzielony na pięć symbolicznych części. Każda część była przeplatana fragmentami Pisma Świętego i poezji – od Jana Twardowskiego, przez Romana Brandstaettera, po Leopolda Staffa. Uczniowie recytowali słowa, które poruszały serca, przypominając, że prawdziwe światło rodzi się w ciszy, w prostocie, w miłości.
Muzyka, która jednoczy
Nie zabrakło również kolęd, które rozbrzmiewały w wykonaniu uczniów i szkolnego zespołu Chałubiński Band. „Wśród nocnej ciszy”, „Cicha noc”, „Bóg się rodzi” – te melodie tworzyły wyjątkowy klimat, w którym słowo i muzyka splatały się w jedno. Wspólne śpiewanie kolęd stało się momentem, w którym wszyscy – młodsi i starsi – poczuli, że są częścią jednej wielkiej rodziny.
Goście i życzenia
W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: wiceprezydent miasta Radomia pani Katarzyna Kalinowska, przedstawiciele świata nauki i kultury, a także emerytowani pracownicy i absolwenci szkoły. Wspólne kolędowanie, życzenia i dzielenie się opłatkiem były pięknym finałem spotkania, które – jak podkreślali organizatorzy – ma być nie tylko tradycją, ale źródłem jedności i dobra.
Światło, które nie gaśnie
Na zakończenie padły słowa, które najlepiej oddają sens tegorocznego montażu:
„Boże Narodzenie to nie wspomnienie. To wybór – by wierzyć, że Miłość jest silniejsza niż mrok”.
W świecie pełnym pośpiechu i niepokoju, w szkolnej sali rozbłysło światło, które – jak wierzymy – nie zgaśnie. To światło prowadzi nas ku sobie nawzajem, przypominając, że najważniejsze jest to, co łączy – dobro, życzliwość i obecność drugiego człowieka.