WYMIANA  MIĘDZYNARODOWA  W  IV  LO

W naszym liceum, w ramach sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim,  od wielu lat bierzemy udział w projektach międzynarodowych  europejskiego programu Comenius.

Na początku roku 2014 rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem nowego projektu w programie Erasmus+ będącego modyfikacją  wzmiankowanego Comeniusa.  W naszej wymianie biorą udział szkoły z 6 państw:  Hiszpanii, Norwegii, Rumunii, Bułgarii, Węgier i Polski.  Tytuł projektu to „Construyendo la ciudadanía europea a través de la educación mediática” czyli „Budowanie obywatelstwa europejskiego poprzez edukację medialną”.  Projekt zakłada wzajemne poznawanie się zarówno poprzez wizyty jak i współpracę na platformie elektronicznej stworzonej specjalnie dla tego celu. Tworzymy prezentacje multimedialne i filmy, które zapoznają uczestników projektu z różnymi aspektami naszej rzeczywistości, pokazujemy szkołę, zwyczaje, czas wolny, życie rodzinne i zapoznajemy z kulturą naszych krajów. Ważnym elementem jest tworzenie więzi między naszymi wychowankami i doskonalenie znajomości języków obcych, hiszpańskiego i angielskiego, które są językami projektu.

Mamy już za sobą pierwsze spotkanie, które odbyło się w uroczym miasteczku rumuńskim Oradea, gdzie poznaliśmy się osobiście, dopracowaliśmy wiele szczegółów dotyczących organizacji projektu, rozpoczęliśmy realizację zadań założonych w programie, a także doświadczyliśmy niezwykłej serdeczności i gościnności ze, strony naszych gospodarzy i rozwialiśmy wiele stereotypów związanych z tym krajem.

W najbliższym czasie (8 – 15 marca) oczekujemy na wizytę naszych przyjaciół w Polsce. Będziemy pokazywać nasz region a także kontynuować pracę nad realizacja filmu według scenariusza przygotowanego w czasie poprzedniej wizyty.

TEATR HISZPAŃSKI