Miejskie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu było współorganizatorem Miejskich Obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W ramach obchodów nasza szkoła zorganizowała konkurs plastyczno – literacki „Katyń – Pamiętamy!” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnzajalnych i podstawowych. Na konkurs wpłynęło 91 prac w trzech kategoriach:  plakat;  wiersz;  esej.  Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie: http://chalubinski.edu.pl/content/rozstrzygni%C4%99cie-konkursu-literacko-plastycznego-%E2%80%9Ekaty%C5%84-%E2%80%93-pami%C4%99tamy%E2%80%9D

W czwartek 11 kwietnia w Centrum Aktywności Seniorów odbyło się spotkanie „Katyń – Pamiętamy!” dla lokalnej społeczności. Zebrani obejrzeli film przygotowany przez naszych uczniów, a poświęconym pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, jak również spotkali się z przedstawicielami  Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Radomiu.

Główne uroczystości odbyły się 12 kwietnia w Resursie Obywatelskiej.  Nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród wyróżnionym uczniom. Wykład na temat ofiar zbrodni katyńskiej z regionu radomskiego wygłosił doktor Sebastian Piątkowski z IPN. Zebrani obejrzeli również film oraz wysłuchali nastrojowej piosenki w wykonaniu naszych uczniów.  W  Resursie odbyła się również wystawa nagrodzonych prac.

W sobotę 13 kwietnia na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego odbyła się modlitwa w intencji pomordowanych w 1940 roku, Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Katyńskim.  Następnie w kościele garnizonowym odbyła się uroczysta msza święta w intencji pomordowanych w 1940 roku jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków i wszystkich zaginionych na Wschodzie.