Narodowe Czytanie 2023 w IV LO

Narodowe Czytanie 2023 w IV LO

• 2023-09-12 16:19

W tym roku przypada XII edycja Narodowego Czytania, czyli ogólnopolskiej akcji wspólnej lektury największych dzieł literatury polskiej – tego lata we wrześniu czytamy powieść Elizy Orzeszkowej. Wybór ,,Nad Niemnem” nie jest przypadkowy, gdyż w 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, a Eliza Orzeszkowa w tym utworze przywołuje właśnie czasy zrywu z 1863 roku, ukazuje bohaterów, którzy poświęcili życie dla ojczyzny, a pamięć o nich i stosunek do powstania czyni kryterium oceny postaci – tymi słowami uczniowie IV LO rozpoczęli Narodowe Czytanie.

,,Chałubińszczacy” każdego roku włączają się do tej akcji. W tym roku uczniowie wraz ze swoimi polonistami: Magdaleną Jankowską i Anną Iwańczyk – Górką wybrali do przeczytania kilkanaście fragmentów powieści, ukazujących przeszłość i teraźniejszość powieściowego dworu w Korczynie i zaścianka Bohatyrowiczów, a także piękno nadniemeńskiej przyrody.

Narodowe Czytanie 2023 w Liceum Chałubińskiego rozpoczęła dyrektor liceum – Ewa Kościelniak – Walewska fragmentem rozmowy wracających do Korczyna bohaterek - Marty Korczyńskiej i Justyny Orzelskiej. Potem opisy, a także dialogi z podziałem na role, prezentowali uczniowie. Czytaniu towarzyszyły pieśni: ,,Ja pójdę górą, a ty doliną”  oraz ,,Marsz strzelców” w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego ,,Chałubiński Band”. Na koniec spotkania dyrektor Ewa Kościelniak - Walewska otrzymała ,,miotłę” z polnych kwiatów i ziół, podobną do tych, jakie bohaterki ,,Nad Niemnem” – Marta i Justyna – dostawały od Anzelma i Janka. Sentymentalny powrót do przeszłości podobał się uczniom. Niektórzy tę okazję zaakcentowali strojami stylizowanymi na XIX wiek.