Aktualności

Wycieczka kulturoznawcza do Hiszpanii


blog img

Wycieczka kulturoznawcza do Hiszpanii

  • 2023-05-16 06:50

W kwietniu - po przerwie spowodowanej pandemią - p. Agnieszka Kozakiewicz ponownie zorganizowała wycieczkę kulturoznawczą do Hiszpanii. Wzięli w niej udział głównie uczniowie z sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim. W dniach 17-27 kwietnia 2023r. Chałubińszczacy pod opieką nauczycielek: p. Justyny Baćmagi, p. Adriany Kamienik i p. Renaty Leszczyńskiej odwiedzili Włochy, Hiszpanię i Francję oraz kraje tranzytowe.

Nasza przygoda zaczęła się przed świtem. Wczesnym wieczorem dotarliśmy do hotelu w Tarvisio. Po  noclegu w malowniczo położonym ośrodku narciarskim odwiedziliśmy Wenecję, a po południu popłynęliśmy vaporetto na wyspę Burano. W kolejnych dniach spacerowaliśmy po zaułkach romańskich miasteczek i po krzywym moście w  Besalu. Mieliśmy też okazję oglądać wygasłe wulkany w pobliżu Rupit. W Barcelonie skoncentrowaliśmy się na dziełach architektonicznych Antonio Gaudiego, ale wygospodarowaliśmy też czas na próbę spotkania się z Robertem Lewandowskim na Camp Nou. Figueres było dla nas lekcją surrealizmu w wykonaniu Salvadora Dalego, a amfiteatr w Tarragonie przypomniał o czasach rzymskich. Fascynujących wrażeń dostarczyła Walencja - historyczna, futurystyczna i podwodna, bo dzięki wizycie w Oceanarium mogliśmy spojrzeć rekinowi w oczy. Wisienką na torcie była wizyta w Awinionie. Spod słynnego mostu nad Rodanem zaczął się nasz powrót do Polski.
Przez 11 dni poznawaliśmy różne kultury, kuchnie, doskonaliliśmy znajomość języków obcych i uczyliśmy się tolerancji. Uwrażliwialiśmy się ekologicznie,  bo na własne oczy widzieliśmy skutki zmian klimatycznych w krajach śródziemnomorskich i wielką suszę w Katalonii.

Wycieczka niedawno skończyła się, a my już myślimy o kolejnej :)

Opracowała: A. Kozakiewicz